پول شویی و افتخار ملی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

حس جالبیه وقتی بفهمی ایران یکی از مراکز پول شویی چهان به حساب میاد. بطوریکه سال هشتاد حدود 11.2 میلیارد دلار از طریق ایران پول شویی شده و برحسب شنیده ها سال گذشته حدود 15 میلیارد دلار. عمق فاجعه وقتی قابل درک است که بفهمی پول شویی چیه و از چه طریقی انجام میشه؟

یک سری  پول ها در این جهان خاکی ِ فانی! وجود دارند که به پول های کثیف مشهورند. پولهایی که از طریق قاچاق و فحشا و ...  بدست می آیند از این قبیل اند. این پولها از این حیث که کثیفند نمی توانند وارد سیستم بانکی شوند، باید که شسته شوند  تا وارد چرخه بانکی شوند تا به پولِ تمیز !؟ تبدیل شوند. خوب معلوم است که هرکسی ( بخواننید کشوری) حاضر به این کار سخیف و ننگین نیست . ولی از آنجایی که مملکت ما ادعای اصلاح جهان را دارد .خود بخوانید حدیث مفصلش را.

کالاهای قاچاق از طریق همان اسکله های غیر رسمی ای که معرف حضورتان است وارد این مملکت می شود ، از آنجا نیز راهی بازار بی در و پیکر مملکت گل و بلبلمان، جنس خارجی است و مردم از همه جا بی خبر می خرند. حال این پول هایی که بدست آمده( توجه کنید حرف میلیون نیست، میلیارد است و حرف ريال و تومان هم نیست، دلار است و یعنی  نه تا صفر دارد این پول.) برای اینکه بتوانند وارد سیستم بانکی شود باید راهی پیدا کنند . اینجاست که صندوق های قرض الحسنه وارد کار می شوند. از طریق این صندوقها این پولها وارد سیستم بانکی مان می شوند . و دیگه تمیز !؟ شده اند. و صاحبانشان می توانند آنها را از بانکهای ایران خارج کرده و هر جایی که می خواهند ببرند.

خوب حالا خودتان را بگذارید جای من، می خواهید مبلغ ناچیزی ( دویست و پنجاه یورو) را به بانکی در هلند حواله کنی. هرچی به این در و آن در می زنی نمی شود . بانک هلندی ، رابطه بانکی اش را با ایران ممنوع کرده. اصولا در این مواقع عِرق ملیمان گل می کند و هرچی فحش بلدیم نثار این غربیان جهانخوار می کنیم. ولی وقتی می فهمی علت قطع رابطه بانکی با ایران، عدم رعایت قوانین پول شویی از طرف این مملکت پر افتخارمان است، چه حالی پیدا می کنید. باید افتخار کنیم که یا شرمنده شویم؟ چگونه باید به اون هلندی بگویی که چرا نمی توانی این پولش را برایش بفرستی؟

برای اینکه زیادم  حس تحقیر بهتون دست نده باید بگم حجم پولی که در جهان سالانه شسته میشه حدود دو هزار میلیارد دلار است( به اون نه تا صفر  سه تای دیگه اضافه کنید؟!) و کشورهایی چون سویس و لیختن اشتاین نیز جزو کشورهای پول شو به حساب میایند.

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
عليرضا

مدرک شما چی هست که ميفرماييد در ايران تا ۱۵ ميليارد دلار در سال ۸۰ پولشويی شده است؟ ماخز شما چی هست؟

محمد

من فيزيک می خوانم. گرچه مطمئن نيستم چه نتيجه ای می خواهی بگيری. يگ گزارش خوانده بودم در همين رابطه به محض اينکه پيداش کن منبع را ذکر می کنم.